Cam Balkon Takmak Yasak Mı

Cam Balkon Takmak Yasak Mı

Cam Balkon Takmak Yasak Mı

Bir kat malikinin kendisine ait bağımsız bir bölümde değişiklikler yapma hakkı vardır. Bu hakkın sınırsız olduğunu söylemek mümkün olamayacaktır. 634 sayılı Kat Mülkiyeti Kanunu’nun 19’uncu maddesine göre; ‘’kat maliki kendi bağımsız bölümünde ana yapıya zarar verecek nitelikte onarım, tesis ve değişiklik yapılamaz’’. Tavan, taban ya da duvar ile birbirine bağlantılı olan bağımsız bölümlerin bağlantılı yerlerinde, bu bölüm maliklerinin ortak rızası ile ana binaya zarar vermeyen onarım, tesis ve değişiklik yapılabilmektedir. Apartmanda cam balkon yaptırmak için rızası alınması gereken kat maliki sayısı tüm kat maliklerinin en az beşte dördünü kapsayacak şekildedir.

Cam Balkon İçin Bina ve Sitede Cam Balkon İçin İzin Alınması Şart Mıdır?

Yargıtay kararlarında açık bir şekilde görüleceği üzere apartmanda oturan birinin cam balkon yaptırması, binanın mimari projesinde cam balkon görünmüyorsa diğer kat maliklerinin en az beşte dördünün izni olması gerekmektedir. Bu izin alınmadan yaptırılan cam balkon sebebi ile başka bir kat maliki sulh hukuk mahkemesine başvurursa mahkeme yaptırılmış olan cam balkonun sökülmesine karar verebilmektedir.  Eğer binanın mimari projesinde balkonlarda cam balkon olması öngörülmüş ise kat maliklerinin izin almasına gerek olmadan cam balkon yaptırılması söz konusu olabilmektedir. Ancak mimari proje içerisinde cam balkon görülmüyorsa bu gibi durumlarda kar malikinin cam balkon için diğer kat maliklerinden izin alması zorunludur.

Cam balkon takmak yasak mıdır sorusunun cevabını merak eden kişiler bunun için internet üzerinden araştırma yapmaktadır. Cam balkon yaptırmak eğer binanın projesinde cam balkon görünüyorsa hiçbir kat malikinden izin almadan yaptırılabilmektedir. Ancak projede böyle bir ibare bulunmuyorsa bu noktada cam balkon yaptırmak isteyen kişinin kat maliklerini en az beşte dördünü kapsayacak şekilde rızasını almaları gerekmektedir. Eğer kat maliklerinin rızası alınmadıysa şikayet edilmesi durumunda yaptırılan cam balkonun sökülmesi söz konusu olabilmektedir. Böyle bir durum ile karşı karşıya kalmak istemeyen kişiler cam balkon için iznin şart olduğunu bilmeleri gerekmektedir.

Sosyal Medyamız :

Müşteri Yorumları

 1. İbrahim S****

  Soğuk havalarda terasımızı kullanamıyorduk.Terasımızı tam da isteğimiz gibi kapattılar.İçeriye soğuk hava girişi neredeyse kesildi.

 2. Mehmet Y****

  Terasımızın çatısını kapattırdım.Kullandıkları malzeme çok dayanıklı.Verdiğim parayı sonuna kadar hak ediyor.

 3. Hakan T****

  Daha önce yaptırdığım kaplamalar kısa sürede eskidi.Bu sefer uzun süre kullanabilecğimi düşünüyorum.

 4. Halil M****

  Verilen hizmet son derece kaliteli.Çalışanlar müşterilerle ilgili ve müşterilerinin isteklerini yerine getirmek için çabalıyorlar.